آموزش عالی‌ در مجارستان

آموزش عالی‌ در مجارستان

آموزش عالی در مجارستان سابقه نسبتاً طولانی دارد. اولین دانشگاه این کشور در حدود 600 سال پیش تاسيس گشت. دانشگاه های این کشور، دارای شهرت و رتبه جهانی هستند. این کشور دارای 18 دانشگاه ملی یا دولتی، 13 کالج ملی و 41 دانشگاه غیردولتی یا خصوصی است. کالج دونا معتبرترین کالج بین‌المللی در کشور مجارستان در شهر بوداپست و مراکز تحصیلات بین‌الملل این کشور می‌باشد.

همچنین کشور مجارستان از مراکز مهم آموزش و تحقیق در علوم ریاضی و مهندسی در میان کشورهای جهان است.

رشته‌‌های تحصیلی‌ موجود درکشور مجارستان

رشته‌‌های مهندسی‌

 • مهندسی معماری
 • مهندسی کامپیوتر و IT
 • مهندسی عمران
 • مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی
 • مهندسی برق و سخت‌افزار
 • مهندسی مکانیک
 • علوم پایه

رشته‌‌های پزشکی‌

 • پزشکی (به مدت ۶ سال)
 • دندانپزشکی (به مدت ۵ سال)
 • دکترای داروسازی (به مدت ۵ سال)
 • لیسانس فیزیوتراپی

کالج دونا مرکز تحصیلات بین‌الملل کشور مجارستان می‌‌باشد. دانشجویان از تمامی‌ کشور‌های جهان تحصیلات خود را با شرکت در دوره‌های این کالج شروع کرده و تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک خود را شروع می‌‌نمایند.

دانشجویان پس از گذراندن دوره مربوط به رشته دانشگاهی خود و کسب اطلاع لازم از رشته، دانشگاه و چگونگی‌ تحصیل در رشته مورد نظر در امتحان ورودی دانشگاه که در کالج دونا و یا در دانشگاه مورد نظر برگزار می‌گردد شرکت کرده و پس از قبولی در امتحان ورودی تحصیل خود را آغاز می‌نمایند.

نکته بسیار مهم:

تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور مجارستان نیازمند قبولی در آزمون ورودی هر یک از این دانشگاه‌ها بوده و شرکت در امتحان ورودی این دانشگاه‌ها الزامی است .همچنین واضح است که تحصیل در هر یک از رشته‌های دانشگاهی نیازمند پیش‌زمینه خوب و دانسته‌های کافی داوطلب در زمینه علوم ریاضی‌ و تجربی‌ است و از آنجا که زبان تحصیل و آموزش در این دانشگاه‌ها انگلیسی می‌باشد داشتن توانمندی کافی در زبان انگلیسی نیز شرطی مهم و تعیین‌کننده است. لذا و به طور معمول داوطلبان و متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های کشور مجارستان دوره‌های آمادگی را در کالج‌های برگزارکننده دوره‌های آمادگی در شهر بوداپست می‌گذرانند که تاثیر بسیار مثبت و مهمی در پذیرش و تحصیل آنان در دانشگاه‌ها را دارد.

کالج دونا در شهر بوداپست مرکز مهم و اصلی‌ تحصیل در دوره‌های آمادگی تحصیلی‌ در دانشگاه‌های کشور مجارستان در شهر بوداپست می‌باشد. شرکت در دوره‌های آمادگی کالج دونا امکان آمادگی تحصیل و پذیرش در دانشگاه‌ها را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. با تحصیل در این کالج دانشجویان توانایی آکادمیک لازم در زمینه‌های امتحانات شفاهی و کتبی در رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و به دوره‌ای جدید در دوران تحصیلی خود وارد می‌شوند.

سیستم آموزش عالی

سیستم آموزش عالی در مجارستان نیز دارای سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. جهت هماهنگی با کلیه کشورهای اتحادیه اروپا، سیستمی به نام سیستم Bologna، در سیستم آموزشی این کشور بکار گرفته شده و پیگیری می‌شود. در این سیستم که به سیستم دو دوره‌ای مشهور است, تحصیلات را بدون توقف می‌توان تا سطح کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) ادامه داد. مدت زمان دوره کارشناسی سه یا چهار سال بوده و دوره کارشناسی ارشد یک یا دو سال و شخصی که در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌باشد می‌تواند تحصیلات خود را تا سطح کارشناسی ارشد ادامه دهد. دوره دکتری یا PhD، دوره سوم یا بخش سوم این سیستم آموزشی محسوب می‌گردد.

علاوه بر دوره‌های فوق، دوره‌های تحقیقاتی و موقت آموزش عالی در مؤسسات آموزشی این کشور اجراء می‌شود.

آموزش و تحصیلات بین‌المللی در این کشور از اواسط دهه 1980 میلادی آغاز گشت. پس از پیوستن کشور مجارستان به اتحادیه اروپا در اول ماه می سال 2004 میلادی مدارک دانشگاهی این کشور به صورت هماهنگ در تمامی کشورهای اروپایی مورد تایید قرار گرفته و می‌گیرد.