زندگی‌ در مجارستان

زندگی‌ در مجارستان

مجارستان کشوری است منحصر به فرد با معماری بسیار زیبای خود. پایتخت این کشور، شهر بوداپست از زیباترین پایتخت‌های اروپایی به شمار می‌رود و رودخانه دانوب با گذر از میان این شهر به زیبایی و شکوه بیشتر آن افزوده است. اکثر بناها و منازل موجود در این شهر قدیمی ولی زیبا می‌باشند. امکانات موجود در خانه‌های این کشور، کامل و مدرن هستند.

کشور مجارستان از اعضای اتحادیه شنگن بوده و دانشجویان محترم می‌توانند در روزهای تعطیلات خود به راحتی‌ و بدون نیاز به ویزا به کشورهای دیگر حوزه شنگن مانند اتریش، ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا و ... سفر نمایند. 

امنیت

این کشور از امنیت بسیار بالایی برخوردار بوده و جزء امن‌ترین کشورهای اروپائی است. جرم و جنایت در این کشور آمار بسیار پائینی را داراست و شهرها مملو از دانشجویانی است که هر یک دوستان خوبی برا ی یکدیگر هستند. این امنیت ناشی از فرهنگ و طبع مردم مجارستان، کمی جمعیت و کنترل خوب نیروهای پلیس در سطح این کشور است. احترام به عقاید و نژادهای گوناگون نیز از ویژگی‌های مردم در این کشور است و البته باید خاطر نشان کرد که مجارستان از کشورهای اتحادیه شنگن بوده و همین امر بینانگر امنیت بالای آن است.

پول رایج و بانکداری

واحد پول رایج در کشور مجارستان در حال حاضر فورینت (HUF) می‌باشد. در حال حاضر یک یورو معادل ۲۹۰ فورینت مجارستان و یک دلار تقریباً معادل ۲۲۰ فورینت بوده و دارای نوسان‌هایی در زمان‌های مختلف می‌باشد. صرافی‌ها به فراوانی در تمامی این کشور وجود دارند و خدمات پولی و تعویض پول را به راحتی و به طور مطمئن انجام می‌دهند.

بانکداری در این کشور نیز دارای نحوه عملکرد بسیار مدرن و به روز دنیا بوده و بانک‌ها به دو گروه بانک‌های کشور مجارستان و بانک‌های اروپایی تقسیم می‌گردند که هر یک دارای عملکردی رقابتی و مدرن نسبت به بانک‌های دیگر هستند. دستگاه‌های خودپرداز نیز به طور فراوان در همه جا وجود دارند.

حمل و نقل

مجارستان دارای یکی از کارآمدترین و دقیق‌ترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی در جهان می‌باشد، وسائل حمل و نقل عمومی شامل مترو (Metro) و ترم (Tram) و اتوبوس (Bus) و اتوبوس برقی (Trolley Bus) می‌باشد. این سیستم یک سیستم 24 ساعته بوده و در تمامی ساعات شبانه‌روز می‌توان به وسائل نقلیه عمومی دسترسی داشت.

این وسائل نقلیه در تمامی نقاط شهر توزیع شده است و نیازی به اتومبیل شخصی جهت رفت و آمد وجود ندارد. به جرأت می‌توان گفت که نزدیک منزل هر فرد، یک ایستگاه اتوبوس یا ترم یا مترو وجود دارد و دانشجویان دانشگاه‌ها می‌توانند با پرداخت مبلغی معادل 14 یورو، یک ماه بطور کامل در تمامی ساعات شبانه‌روز از تمامی وسائل نقلیه عمومی استفاده نمایند.

در شهر بوداپست، سه ایستگاه اصلی قطار جهت مسافرت‌های بین‌شهری و خارج از کشور وجود دارد. 70% تخفیف نیز جهت مسافرت‌های بین‌شهری و داخل کشور از مزایای دانشجویی در این کشور است.تاکسی سرویس‌های مختلفی نیز در این شهر فعال هستند ولی هزینه نسبتاً بالایی دارند.

در شهرهای دیگر نیز همین سیستم برای شهروندان و دانشجویان وجود دارد.

مراکز خرید

مراکز خرید بسیار متعدد، مدرن و متنوعی در این کشور وجود دارند که شامل مرکز خرید بزرگ یا Shopping Centerها، فروشگاه‌های بزرگ و بازارهای محلی نیز می‌گردد. برندها و کالاهای با آرم و استاندارد بین‌المللی به طور فراوان در مراکز مختلف خرید یافت می‌گردند.

مراکز خرید مواد غذایی

به سه دسته  فروشگاه‌های بزرگ (Hypermarkets) بین‌المللی مانند: CORA ،Auchan ،Tesco – سوپر مارکت‌ها: CBA ،SPAR – فروشگاه‌های کوچک (Shops) تقسیم می‌شوند. تنوع و کیفیت محصولات غذایی در این فروشگاه‌ها بسیار بالا بوده و دارای استانداردهای بین‌المللی و اروپائی است. موادغذائی در این کشور به وفور یافت می‌گردند.

هزینه زندگی

واضح است که هزینه زندگی هر فرد ارتباط مستقیمی با سطح و نوع زندگی آن فرد دارد. به دلیل تنوع زیاد و بازه تفاوت قیمت‌ها هزینه زندگی می‌تواند برای افراد مختلف با توجه به نوع و سبک زندگی آنان بسیار متفاوت باشد.

به صورت معدل هزینه غذا و زندگی جدا از هزینه مسکن برای یک دانشجو در حدود 350 -  250 یورو در ماه می‌باشد. لذا هزینه زندگی برای یک دانشجو با در نظر گرفتن هزینه مسکن نیز در یک ماه به طور تقریبی معادل 700 تا 900 یورو در ماه می‌باشد و مجددا لازم به ذکر است که خصوصا در مورد دانشجویان محترم داشتن یک هم منزل می‌تواند کمک زیادی به کاهش هزینه زندگی آنان بنماید.

سیستم ارتباطات موبایل و اینترنت

سیستم ارتباطات موبایل در کشور مجارستان توسط ۳ شرکت بین‌المللی با نام‌های ذیل اداره می‌گردد. که هر یک سرویس‌های بسیار خوب و با استاندارد بالایی‌ را به مشترکین خود ارائه می‌دهند.

Vodafone ،T-Mobile ،Telenor

سیستم اینترنت نیز فقط بر پایه ADSL بوده و سرعت انتقال بسیار بالایی را دارا است. هزینه استفاده یک ماهه از اینترنت به همراه تلفن معادل 25 یورو می‌باشد.